vypracovanie podkladov

Bakalárska práca a jej reálne využitie po škole

By on 16. okt, 2015 in Nezaradené | 0 comments

writing-933262_1920

Konečne prišiel ten čas, obávaný a zároveň očakávaný, kedy sa blíži zavŕšenie vášho trojročného vysokoškolského úsilia?

Ešte predtým, než sa budete môcť titulovať ako Bc. a rozhodovať sa, čo ďalej, však pred vami stojí jedna závažná skúška: Napísanie dobrej bakalárskej práce.

Máte z toho obavy?

Alebo v jej tvorbe nevidíte veľký prínos pre váš ďalší, hoci aj poštudentský život?

Možno vás teraz vyvedieme z omylu… A namotivujeme k napísaniu tej najlepšej bakalárky, akú kedy kto stvoril.

 

Nielen teória

Zbytočné špekulácie vám tak či tak nepomôžu, pretože bez dobrej záverečnej práce žiaden koniec univerzitného štúdia nebude. Avšak pozrieť sa na vec z inej, trochu praktickejšej perspektívy, isto nie je na škodu.

Je teda skutočne možné využiť okruh vedomostí, teoretických poznatkov, ktorými sa behom písania bakalárky priam zahltíte i praktických zručností, aj neskôr, dajme tomu po škole?

Áno, pravdaže.

Keďže nik ešte učený z neba nespadol, budúci zamestnávatelia ocenia dobre pripraveného, vedomosťami aj praktickými skúsenosťami nabudeného uchádzača, ktorý bude mať, aj na základe svoje bakalárskej práce aspoň predstavu o určitej problematike.

Ak sa jej totiž primárne venuje aj firma, v ktorej sa budete o zamestnanie či stáž uchádzať, je to vaším veľkým plus.

 

Podstatný je výber témy

Počúvajte skúsenejších, aj tých, čo si s výberom témy svojej bakalárky nedali priveľa námahy a neskôr ľutovali.

Výber vhodnej témy, najmä na základe vašich osobných preferencií, záujmov a toho, čomu sa chcete venovať neskôr, by ste rozhodne podceňovať nemali.

Má to viacero nesporných výhod: Budete vedieť, o čom píšete, pôjde vám to ľahšie a tiež z toho budete môcť čerpať v budúcnosti, napríklad pri už vyššie spomenutej snahe získať nejakú zaujímavú stáž či rovno trvalé pracovné miesto.

Veď neštudujete len preto, aby ste niečo, hocičo vyštudovali, ale mali by ste sa zaujímať o konkrétnejšiu, špecifickú problematiku a na tú sa zamerať aj pri výbere témy a následnej tvorbe vašej bakalárskej práce.