vypracovanie podkladov

Bakalárska práca a štátnice – na čo sa zamerať viac?

By on 19. dec, 2015 in Nezaradené | 0 comments

Startup Stock Photos

Startup Stock Photos

Zvianočnieva sa nám, no pre všetkých, ktorých na budúci rok čakajú obhajoby a štátnice, je to predovšetkým pripomienka toho, čo všeéétko sa nezadržateľne blíži (a s čím ste vy ešte ani nezačali). Ak práve začínate stresovať, a nie z dôvodu nedostatočného počtu nakúpených darčekov, prestaňte už konečne odkladať písanie záverečnej práce a pustite sa do toho.  Po bakalárke sa totiž povinnosti nekončia, čo ešte jej obhajoba a štátnice?!

Ako si určiť priority a učiť sa efektívne, no zároveň sa sústrediť aj na písanie záverečnej práce?

 

Nemrhajte časom

Lebo on sa míňa, a to dosť rýchlo. Nedávno sa začal nový semester a pozrite, už je skúškové, blížia sa sviatky a po nich Nový rok, presne ten rok, v ktorom vás to všetko čaká (a neminie). Keď sa už teraz trasiete, ako zladíte učenie s písaním bakalárky, rada nad zlato znie: „Chce to pokoj a dobrý systém.“

Učte sa efektívne, t.j. naplno sa naň sústreďte (žiadne odbiehačky na Instagram alebo menšie pauzičky na počítačové hry), ak totiž chcete učivo skutočne ovládať, a nie sa ho iba krátkodobo nabifľovať, bez vašej plnej pozornosti to nepôjde.

Naučené informácie si roztrieďte a spájajte do väčších významových celkov. Skrátka, učte sa  v súvislostiach, aby ste naučenému textu aj porozumeli, lebo opäť a znova pripomíname, že bifľovať sa nemá z dlhodobého hľadiska žiadnu cenu.

Mnemotechnické pomôcky sú stále obľúbenou súčasťou učenia. Pracujte s kľúčovými slovami, ktoré vám pomôžu si zapamätať aj zložitejšie učivo a zapojte pokojne i svoju fantáziu, medze sa tu nekladú, hlavne, nech sa všetko potrebné naučíte (hoci aj vo veršoch). ☺

Čo je snáď úplne najviac, je si naučenú látku dookola opakovať. Opakovanie totiž nie je len matkou múdrosti, ale aj vašou jedinou šancou úspešne zoštátnicovať. Učte sa teda systematicky, poctivo a čo možno najviac efektívne.

 

A čo s bakalárkou?

Bez nej to rozhodne nepôjde, ani k tým štátniciam vás predsa bez jej napísania a následnej obhajoby nepustia, takže pekne po poriadku… Začnite zháňaním materiálu, povinnej literatúry aj všetkého potrebného k jej tvorbe, následne, po spracovaní podkladov, skonzultujte svoje kroky so školiteľom a potom už „len“ hurá do písania. Zas a znova sa raďte so skúsenejšími a pomôcť si môžete aj šikovnými aplikáciami. Napríklad si môžete pomôcť aplikáciou píšeme všetkými desiatimi, vďaka čomu si zlepšíte svoj strojopis alebo si pomôžte ukladaním svojho textu, nech sa vám v zápale tvorby náhodou niekam nestratí… Google docs sú na to ako stvorené. Text sa tu totiž ukladá priebežne a keď sa stane, že niečo omylom vymažete, viete si vždy pozrieť predošlé uložené verzie. Taktiež je tu možnosť zdieľať dokumenty s inými užívateľmi, navzájom si ich komentovať a spolupracovať spolu.

V prípade, že ste stále bezmocní a neviete, čo skôr, s napísaním záverečnej práce vám vieme pomôcť aj my. Možností, ako úspešne zvládnuť vysokoškolské štúdium, je neúrekom, preto sa rozhodne nevzdávajte bez boja.  A začnite čo najskôr, najlepšie ešte hneď.