vypracovanie podkladov

Prijímačky na vysokú školu: Ide to aj bez nich?

By on 15. sep, 2016 in Nezaradené | 0 comments

Akoby nestačili všetky tie stresy s maturitami. Ani si poriadne nevydýchnete a neoslávite úspešné ukončenie stredoškolského štúdia a už sú tu ďalšie nervy: Prijímačky na vysokú. Skutočne to nejde inak alebo predsa len existuje aj iná možnosť, ako sa dostať na vytúženú vysokú školu? Áno, možností je viac, jednou z nich je aj prijatie na výšku bez prijímačiek.

Ako a na ktoré odbory? To Vám teraz prezradíme. A pokojne sa nás pýtajte aj čokoľvek ďalšie, čo Vás v súvislosti s vysokoškolským štúdiom, trebárs s písaním seminárnych prác zaujíma.

Na vysokú bez prijímačiek

Kto chce ísť na vysokú bez absolvovania náročných prijímacích skúšok, mal by si vziať dobre mienené rady starších, rodičov i pedagógov k srdcu a dať si záležať na koncoročných známkach na strednej. Pravdaže, ani dokonalé vysvedčenia ešte negarantujú, že Vás na vysokú zoberú bez prijímačiek, ale ak skutočne daný odbor berie študentov aj bez prijímacích skúšok, základnou podmienkou je úspešné ukončenie stredoškolského štúdia. Dôležitú rolu zohráva priemer Vašich známok, pričom rozhodujúce vysvedčenia sú zvyčajne koncoročné z tretieho ročníka a polročné zo štvrtého ročníka. Niekedy sa však môže stať, že sa zohľadnia komplet všetky koncoročné vysvedčenia.

Zvládnutá maturita – vysoká na dosah

Pri mnohých odboroch však rozhodujú známky z vybraných odborov, ktoré súvisia, resp. sú predpokladom na ďalšie štúdium. A teda, ak chcete byť trebárs lekárom, dajte si záležať najmä na známkach z biológie.  

Maturita, to je často ďalší oporný bod pre univerzity pri výbere budúcich študentov. A nejde len o to, či a ako zmaturujete, ale posudzuje sa aj to, či maturujete z predmetu, ktorý by ste chceli študovať na vysokej.

Stať sa môže aj to, že Vaša vybraná vysoká škola má podmienku, že ak zvládnete písomnú časť maturity nadpriemerne, automaticky ste prijatí bez prijímačiek. Odporúčame teda mať jasno vo výbere vysokej skôr, než zmaturujete. Ideálne ešte v treťom ročníku na strednej škole, kedy si volíte maturitné predmety.

Bod k dobru – mimoškolské aktivity

Neraz Vám vedia veľmi pomôcť aj mimoškolské aktivity, za ktoré Vám prijímacia komisia zdelí cenné body. Ak ste napríklad počas celých štyroch rokov strednú školu reprezentovali alebo ste úspešne absolvovali niektoré z okresných či krajských kôl olympiády, nezabudnite sa tým v prihláške pochváliť.  Všetko však závisí od zvoleného odboru, preto, ak chcete študovať históriu a na gymnáziu ste hrali stolný tenis, zrejme to až tak nezaváži.  

Pozor na prvý semester!

Niekedy je však prijatie na vysokú obyčajnou “nachytávkou”, pričom skutočná previerka Vašich vedomostí a odolnosti príde až počas prvého semestra, prípadne počas náročného skúškového obdobia. Práve vtedy mnohé školy výrazne pretriedia veľký počet, bez prijímačiek prijatých študentov a „prežijú“ len tí najlepší. Našťastie, dnes sú rôzne možnosti, ako si štúdium trochu uľahčiť a poradiť si aj so zdanlivo nezvládnuteľnými úlohami, a tak aj pri tvorbe seminárnych prác môžete osloviť profesionálov, ktorí Vás nasmerujú či vypracujú cenné podklady a Vám ušetria mnoho stresov a času.

No čo myslíte, s prijímačkami či radšej bez? Na čo si trúfate Vy?